Де шукати працівника, який має інвалідність? Поради роботодавцям

Законодавство України передбачає квоту на надання робочого місця людині з інвалідністю. Коли на підприємстві (компанії чи ін.) готові створити спеціальні умови праці, то часто працедавець не знає, де знайти фахівця, який має інвалідність. Необхідно також врахувати, що такий працівник повинен мати відповідну освіту та навички, необхідні саме цьому підприємству.

Шляхів пошуку працівників з інвалідністю є безліч. Наприклад:  центр зайнятості, інші державні заклади, громадські організації, громадські організації осіб з інвалідністю, короткострокові та довгострокові проекти з працевлаштування, сайти з пошуку роботи. Розглянемо деякі з них.

Найпростіший спосіб пошуку працівника – це подати оголошення про вакансію на сайти пошуку роботи, яких на сьогодні в Україні працює багато таких. В оголошенні потрібно вказати, що на посаду Ви розглядаєте особу з інвалідністю, або що вакансія створена для особи з інвалідністю. На деяких сайтах навпроти такої вакансії ставлять позначку «особам з інвалідністю» (значок людини на візку).

Можна звернутися із запитом про пошук працівника з інвалідністю до територіального центру зайнятості. Наприклад, до Київського міського центру зайнятості http://www.dcz.gov.ua/kie/control/uk/index.

Порекомендувати потрібного фахівця можуть у навчальних закладах, у яких мають змогу здобувати освіту чи отримати певні професійні навики люди з інвалідністю. Наприклад, університет «Україна» http://www.vmurol.com.ua/. Університет створює собі імідж як навчальний заклад дружній до осіб з інвалідністю. Там є спеціальні пристосування у вигляді пандусів для осіб, які пересуваються на візках, спеціальна тротуарна плитка для незрячих абітурієнтів, працюють перекладачі жестової мови для нечуючих. Професійною підготовкою осіб з інвалідністю займаються у Всеукраїнському центрі професійної реабілітації інвалідів, який знаходиться у селі Лютіж, Вишгородського району, Київської області http://www.vcpri.com.ua/. Необхідно звернутися до навчальних закладів та вказати, фахівець якої спеціальності Вам потрібен. Перераховані заклади не є остаточними. Поцікавтеся, можливо у Вашому місті або обласному центрі займаються професійною підготовкою осіб з інвалідністю.

 Пошуками працівника з інвалідністю можна зайнятися, звернувшись до центрів реабілітації. Наприклад, Центр трудової та соціальної реабілітації інвалідів http://inc.in.ua/. У центрі проводять тимчасові та постійні навчальні курси. Київський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді http://www.ssm.kiev.ua/. В організації є підрозділ, який займається з дітьми та молоддю із функціональними обмеженнями. Ознайомитися зі списком районних підрозділів організації можна за посиланням http://www.ssm.kiev.ua/index.php/soc-obslugovuvannya.html (інформація про заклади з правого боку на сторінці). Можливо серед клієнтів соціального центру знайдеться людина необхідної Вам кваліфікації.

Оголошення про відкриту вакансію для особи з інвалідністю можна розмістити сайтах організацій осіб з інвалідністю, звернувшись до адміністраторів або керівників організації. На сьогодні найбільшою такою організацією є Національна асамблея інвалідів України http://naiu.org.ua/.

В Україні діють також проекти, які допомагають працедавцям та особам з інвалідністю знайти один одного. Наприклад, у Центрі зайнятості вільних людей (http://czvl.org.ua/) діє підрозділ, спрямований на пошук роботи саме для осіб, які мають інвалідність.

Також у соціальній мережі Фейсбук є група, яку адмініструє Благодійний фонд «Асоціація інклюзивної країни», «Кожен має право на працю»  Тут можна розмістити оголошення про вакансію для працівника з інвалідністю, попередньо подаючи запит на схвалення адміністрації групи.

Згадані вище способи пошуку працівників з інвалідністю не є вичерпними. Більшість прикладів пошуку наведено стосовно міста Київ. В інших містах України також функціонують різноманітні центри реабілітації та проводять проекти, спрямовані на залучення осіб з інвалідністю в суспільство. Поцікавтеся, можливо саме у Вашому місті вже діє цікавий проект, учасниками якого є особи з інвалідністю.